Po dawce teorii pora na praktykę. Potrzebujemy przykładów dobrych praktyk z miast. Przykładów, które mogą inspirować w zakresie wdrażania działań błękitno-zielonej infrastruktury związanych z retencją. Oto one.
- Strona spółki Gdańskie Wody sp. z o.o. Na stronie można znaleźć informacje o przyczynach zagrożenia powodziowego oraz wskazówki, jak się zachować. Choć dotyczy to Gdańska, to omówienie problemu ma uniwersalny charakter. Prezentowane są również przykładowe realizacje działań wspierających retencję miasta. Pokazane są też wyniki podjętych działań, których wielkość budzi podziw. (np.: /dla-mieszkancow/zagospodarowanie-wod-opadowych-w-gdansku; /mapy; /#zbiorniki-retencyjne)
- Na stronie Wrocławia też można podejrzeć lokalizację inwestycji związanych z wodami opadowymi oraz dowiedzieć się o aktualnie realizowanych projektach. Można też przejrzeć różne hasła i programy z zakresu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
- Bydgoszcz – tu można znaleźć omówienie koncepcji „miasta-gąbki” i przegląd rozwiązań błękitno-zielonej infrastruktury, w którym wskazane są rozwiązania możliwe do zastosowania w konkretnych terenach w mieście, np. w zwartej zabudowie, w dzielnicy willowej czy w terenach zieleni.