Miejska wyspa ciepła jest zjawiskiem lokalnym, zależnym od specyfiki danego miasta. Jest to to zjawisko znane na całym świecie i szeroko opisane w literaturze naukowej. Przyczyną miejskiej wyspy ciepła są właściwości materiałów budujących miasta, brak roślinności, geometria miasta, ciepło antropogeniczne i in. Wyróżnia się atmosferyczną (podwyższona temperatura powietrza w mieście w stosunku do peryferiów) i powierzchniową miejską wyspę ciepła (podwyższona temperatura powierzchni czynnej). Sposobami na redukcję zjawiska jest zwiększanie w miastach udziału błękitno-zielonej infrastruktury (najważniejszą rolę odgrywają drzewa), stosowanie zielonych i białych dachów, jasnych nawierzchni i tzw. chłodnych elewacji.
Aby zapoznać się z tematyką miejskiej wyspy ciepła proponujemy na początek skorzystanie z wiedzy dostępnej na amerykańskiej i unijnej stronie internetowej (z możliwością automatycznego tłumaczenia na język polski):
- strona Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (US EPA) – gromadzi i w przejrzysty sposób prezentuje informacje o przyczynach, procesie powstawania miejskiej wyspy ciepła, jej skutkach czy sposobach jej ograniczania, jak np. w Reducing Urban Heat Islands: Compendium of Strategies Urban Heat Island Basics
- strona Komisji Europejskiej – można tu znaleźć mapę Europy, w której na podstawie przeglądu artykułów naukowych umieszczono intensywność miejskiej wyspy ciepła w 100 miastach. Na stronie znajduje się też opracowanie „EU cities and heat extremes”, w którym zawarto szereg odniesień do dokumentów i opracowań kierowanych do szerokiego grona odbiorców. Warta uwadze jest również strona Europejskiej Agencji Środowiska z raportem “Urban adaptation to climate change in Europe“