Rozwijając tematykę miejskiej wyspy ciepła w kolejnym artykule poświęconym temu tematowi proponujemy zapoznanie się z wybranymi poradnikami specjalnie dedykowanymi temu zagadnieniu.
- MIEJSKA WYSPA CIEPŁA W WARSZAWIE INFORMATOR – krótki informator w języku polskim przedstawiający zagadnienie miejskiej wyspy ciepła na tle ogólnych warunków klimatycznych Warszawy. Znajdują się tu informacje dotyczące monitoringu miejskiej wyspy ciepła w Warszawie i prognozy jej intensywności do 2070 r. oraz działań ograniczających zjawisko.
- Dla bardziej zainteresowanych publikacja naukowa Błażejczyk i in. 2014, „Miejska wyspa ciepła w Warszawie. Uwarunkowania klimatyczne i urbanistyczne” Wydawnictwa Akademickiego SEDNO w Warszawie. W książce opisano zmienność czasową miejskiej wyspy ciepła (dobową, sezonową, wieloletnią), powiązano ją z warunkami odczuwalnymi, a także z alergenowością szaty roślinnej.
- Publikacje Fundacji Sendzimira w przystępny sposób opisujące wykorzystanie rozwiązań opartych na przyrodzie w ograniczaniu miejskiej wyspy ciepła oraz adaptacji miasta do zmiany klimatu – Błękitno-zielona infrastruktura dla łagodzenia zmian klimatu w miastach – katalog techniczny
- „Błękitno-zielona infrastruktura dla łagodzenia zmian klimatu w miastach Narzędzia strategiczne” – ciekawa propozycja przedstawiająca wiele konkretnych przykładów zastosowanych rozwiązań w Berlinie i Lipsku, ale też w innych miastach Europy na tle strategii rozwoju tych miast. Wdrożenia realizowane w różnej skali przestrzennej dotyczące gospodarki wodami opadowymi i zwiększenia powierzchni terenów zieleni pokazują, jak czasem niewielkie zmiany przynoszą wymierne korzyści.