W tym artykule poświęconym tematyce osuwisk podajemy linki do dwóch polskich pozycji, z którymi warto się zapoznać. W różnym stopniu i z różnej płaszczyzny (zagrożenia dla infrastruktury komunikacyjnej; analiza mikołowskiego Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu pod kątem planowanej ekspansji zabudowy na obszarach podmiejskich) podejmują one zagadnienia osuwisk:
- ZAGROŻENIA INFRASTRUKTURY KOMUNIKACYJNEJ NA TERENACH OSUWISKOWYCH I ZALEWOWYCH – artykuł zawiera zestawienie informacji o zagrożeniach infrastruktury komunikacyjnej na terenach osuwiskowych i zalewowych. Omówione zostało również zagadnienie ryzyka wynikającego z geozagrożeń. Właściwie określone ryzyko pozwala na podejmowanie odpowiednich działań prewencyjnych i zmniejsza koszty ewentualnych skutków zagrożeń naturalnych.
- Opracowanie ODPORNOŚĆ KLIMATYCZNA MIASTA – PRZESTRZEŃ DLA PRZYSZŁOŚCI wykonane zostało w ramach programu „Mikołów dla Klimatu – wdrażanie inwestycji z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury w mieście”. Problem osuwisk w mieście został w opracowaniu przedstawiony kompleksowo i na tle zmian klimatu i ich skutków.
Osoby szczególnie zainteresowane tematyką poruszania mas ziemnych odsyłamy do pozycji książkowej pt. “Metody badań, monitorowania i stabilizacji osuwisk” (Rybnicki S., Cała M. /red. nauk/, 2023, Wyd. AGH, Kraków) Metody badań, monitorowania i stabilizacji osuwisk | Wydawnictwo AGH. Jest to specjalistyczne opracowanie z zakresu metod badań i przeciwdziałania osuwaniu. Monografia ta ma na celu prezentację aktualnej wiedzy o metodach badań, monitorowania i stabilizacji osuwisk z zakresu inżynierii, geomechaniki i geotechniki oraz geofizyki i informacji o terenie.