PRZEJRZYJ PORADNIKI POŚWIĘCONE RETENCJI

Niniejszy artykuł poświęcony retencji wodnej zawiera linki do poradników oraz pozycje książkowe. 

Dwa pierwsze poradniki dotyczące retencji wodnej przygotowane zostały przez Center for Neighborhood Technology w Chicago. W pierwszym zestawiono korzyści, jakie wprowadzanie elementów błękitno-zielonej infrastruktury przynosi lub może przynieść mieszkańcom miast. Jest to szeroki przegląd korzyści związanych z wybranymi rozwiązaniami, nie tylko dedykowanymi gospodarowaniu wodą. Przedstawiono również wskaźniki wykorzystywane do wyceny efektów. W drugim skoncentrowano się na zielonej infrastrukturze dedykowanej gospodarce wodami opadowymi i podano przykłady rozwiązań wdrożonych, wraz z zestawieniem szerokiego wachlarza korzyści i oszacowaniem kosztów. Przedstawiono też wyniki porównań rozwiązań opartych na przyrodzie i tradycyjnych środków technicznych: 

Dwa kolejne poradniki są przygotowane przez Fundację Sendzimira w ramach projektu Climate Mitigation through Nature-Based Solutions in Urban Poland, i zawierają wskazówki dotyczące możliwych zachęt do realizacji elementów błękitno-zielonej infrastruktury oraz przegląd rozwiązań wraz z omówieniem przykładowych zastosowań. Na stronę Fundacji Sendzimira warto zaglądać (/Publikacje, /Projekty), gdyż można znaleźć wiele informacji o wodzie, o zieleni, o partycypacji społecznej i o miastach, w tym materiały dydaktyczne: 

Następne dwie pozycje to wydawnictwa książkowe i zdecydowanie bardziej techniczne. W pierwszej publikacji przedstawiono różne aspekty gospodarowania wodami w miastach – od wpływu miast na procesy hydrologiczne, przez prezentację koncepcji i systemów odwodnienia miast, a także problemów jakości wód opadowych i wód odprowadzanych z obszarów zurbanizowanych, po zagadnienia modelowania takich systemów. Omówiono też znaczenie wdrażania rozwiązań opartych na przyrodzie. Druga pozycja stanowi w zasadzie wytyczne do projektowania rozwiązań spowalniających bądź ograniczających odpływ wód opadowych z obszarów miast: 

  • Mrowiec M., 2020: Retencja wód opadowych w obszarach zurbanizowanych. Wydawnictwo Politechniki Częstochowskiej. Częstochowa. 
  • Geiger W. i Dreiseitl H., 1999: Nowe sposoby odprowadzania wód deszczowych: poradnik retencjonowania i infiltracji wód deszczowych do gruntu na terenach zabudowanych. Bydgoszcz: Oficyna Wydawnicza Projprzem-EKO. 

Podziel się:

Przejdź do treści